Starptautiskā autisma atpazīstamības diena tiek atzīmēta katru gadu 2.aprīlī, lai veicinātu izpratni par cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem visā pasaulē.
Kas ir autisms (autiskā spektra traucējumi)?
Autiskā spektra traucējumi sevī ietver sarežģītus smadzeņu darbības attīstības traucējumus. Cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem ir grūtības ar sociālo mijiedarbību, verbālo un neverbālo komunikāciju, šaurām un specifiskām interesēm. Cilvēki ar AST var atkāroti veikt dažādas fiziskas kustības (roku vicināšana, priekšmetu griešana). AST var ietvert intelektuālās attīstības, kustību koordinācijas, koncentrēšanās traucējumus. Cilvēki ar AST saskarās arī ar fiziskās veselības problēmām – miega, kuņģa-zarnu trakta traucējumiem. Tomēr nav nekas neparasts, ka cilvēki ar AST mēdz izcelties dažādās jomās, piemēram, vizuālajās prasmēs, mūzikā, matemātikā un mākslā.
Intervence un atbalsts.
- Agrīnā intervence var uzlabot mācīšnās, komunikācijas un sociālās prasmes, kā arī veicināt smadzeņu attīstību.
- Lietišķā uzvedības analīze (ABA terapija) un uz tās principiem balstītās terapijas ir visvairāk pētītās un visbiežāk izmantotās uzvedības intervences, bērna prasmes palīdz uzlabot arī audiologopēda un ergoterapeita nodarbības.
- Svarīga ir savlaicīga diagnostika, autiskā spektra traucējumu pazīmes novērojumas sākot no 1-3 gadu vecumam.
Plašāk par intervences un atbalsta iespējām lasiet Slimību profilakses un kontroles centra un nozares ekspertu sagatavotajos materiālos šeit un šeit.
* Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati liecina, ka 2019. gadā Latvijā bija 2369 bērni, kuriem ir diagnosticēti autiskā spektra traucējumi (AST), Aspergera sindroms vai jaukti specifiski attīstības traucējumi.
* Pēc 2021. gada publicētajiem datiem ASV, 2018. gadā aptuveni 1 no 44 bērniem ASV tika diagnosticēti autisma spektra traucējumi (1 no 27 zēniem un 1 no 116 meitenēm).